KRAJ VYSOČINA

počet výletů: 9

 
#029 CHOTĚBOŘ
S čerty na Doubravu

Chotěboř a její okolí s malebnou krajinou řeky Doubravy je opředeno mnoha tajemstvími. My vás seznámíme s pověstí, která vás díky své tajemnosti zavede až do samých spárů pekel. Nejen to odhalíte po vyluštění šifry v tajné sekci výletů TRIPPER. Úspěšní luštitelé navíc získají neprodejnou absolventskou vizitku na památku.

čas: 2,5 hod. / délka trasy: 4 km / počet úkolů: 15

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: šifra

start: Na náměstí T. G. Masaryka
gps: GPS: 49.7195042N, 15.6705775E

autor výletu:: Helix / dotazy: viktor.macura@tripper.cz

#068 BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM
Velká bystřická loupež

 

Na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem je řada pěkných domů. Kromě kostela sv. Vavřince a městského muzea zaujme každého návštěvníka budova spořitelny, postavená roku 1931. Byla to tenkrát velká sláva, když ji otevírali. Celé město se přišlo podívat. Jenže ne všichni chtěli spořitelnu obdivovat. Našlo se i pár takových, kteří začali přemýšlet, jak by se dala vyloupit. A právě tady začíná náš dnešní příběh.. Dne 15. června 1933 v pravé poledne vtrhl do spořitelny maskovaný muž a odnesl si odtud značnou sumu peněz. Policie zahájila ihned pátrání a vytipovala čtyři možné pachatele. S usvědčením toho pravého si ovšem neví rady. Pomůžete jí? Bude to práce pro zkušené detektivy. Je třeba pečlivě pročíst profily všech podezřelých a pak hledat jednotlivé indicie, které pachatele odhalí. Ovšem pozor! Pouze ten, ke kterému povede pět stop, je ten pravý. K dopadení lupiče mohou svými znalostmi přispět i menší děti, pro které je připraven kriminalistický kvíz. Tak na co ještě čekáte? Hurá do toho!

čas: 2 hod. / délka trasy: 2,5 km / počet úkolů: 18

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: pachatel

start: Před infocentrem 
gps: GPS: 49.5233236N, 16.2611672E

autor výletu: Bert / dotazy: simek.robert@centrum.cz

 
#078 VELKÉ MEZIŘÍČÍ
Hormidor

 

Pověst praví, že na místě dnešního zámku měl stát již v 5. stol. hrad Marburg, který byl vypálen hunským králem Attilou. Zničené sídlo měl následně obnovit Sámo o dvě století později. Dokonce zde měl zemřít devátý moravský král Hormidor. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1236 a její tehdejší majitel Budislav z Meziříčí. Pojďme se společně vydat na výpravu městem po stopách osobností s ním spojených. Na konci celé trasy tak odhalíte fantoma výletu, o které se více dozvíte v tajné sekci na našem webu.

čas: 2,5 hod. / délka trasy: 4,7 km / počet úkolů: 21

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ne

vhodné pro vozíčkáře: ne

druh výletu: fantom

start: Náměstí ve Velkém Meziříčí před budovou IC
autor výletu: Olda / dotazy: info@tripper.cz

 

UPOZORNĚNÍ NA ZMĚNY NA TRASE

  • #18 Zjistěte NP číslo na pumpě. 

  • #23 A teď pozor! Druhá číslice letopočtu na rohovém domě plus poslední číslice letopočtu mínus počet hvězd na svatozáři je kolik? Výsledek určuje počet písmen dopravního prostředku.

#113 NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ
Novoměstská osmisměrka

Pokud fandíte biatlonu, určitě vám Nové Město na Moravě něco říká. Právě v místní Vysočina Areně se totiž každo-ročně konají různé biatlonové závody včetně Světového poháru. Nás ovšem bude víc zajímat samotné město, jehož historické jádro tvoří městskou památkovou zónu, bohatou na sochařskou výzdobu. Nové Město je ale také domovem strašidel. O půlnoci tu ulicemi jezdí ohnivý rytíř, na zvonici samy zvoní zvony a místní hřbitov není po setmění radno navštěvovat. Jedno strašidlo tu ale mají obzvlášť rádi. Jaké? To se dozvíte v dnešní hře.

čas: 2 hod. / délka trasy: 2 km / počet úkolů: 23

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: šifra

start: před infocentrem v místním muzeu.
autor výletu: Bert / dotazy: simek.robert@centrum.cz

 
 
#117 POLNÁ
Zlatý kapr

 

Pojďme společně rozluštit tajemství polenské šifry, která ukrývá tajné heslo. Poznáte zajímavá místa a historické památky tohoto města na Vysočině a dozvíte se spoustu zajímavostí o významných lidech, kteří z Polné pocházeli nebo s ní spojili svůj osobní a profesní život.
Vzhůru do Polné a ať vám žádná z indicií neunikne

čas: 2,5 hod. / délka trasy: 3,5 km / počet úkolů: 27

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ne

druh výletu: šifra

start: Před budovou radnice na Husově nám. v Polné
autor výletu: Olda / dotazy: info@tripper.cz

#137 ROŽNÁ
Kdo má pravdu?

 

Rožná se ale může pochlubit i několika zajímavými osobnostmi. Tou nejznámější je stíhací pilot Jindřich Beran, účastník bitvy o Francii. Řadu let zde pobýval také
malíř Oldřich Blažíček, rodák z nedalekých Slavkovic. A k významným rodákům patří i hoteliér Jan Hájek, který několik let vykonával i funkci místního starosty.
Právě tihle tři muži se jednoho večera sešli u piva a zavzpomínali na svůj pobyt v Rožné. Už měli něco upito, takže své vzpomínky trochu pomotali. Vaším úkolem
bude zjistit, kdo si toho správně pamatoval nejvíc. Děti si pak zahrají na lovce pokladů a dozvědí se, jaké vybavení je k takové práci potřeba.

čas: 2 hod. / délka trasy: 2,5 km / počet úkolů: 18

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ne

druh výletu: vítěz

start: vlakovém nádraží v Rožné,
autor výletu: Bert / dotazy: simek.robert@centrum.cz

 
#139 ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
Největší osobnost města

 

Město Žďár nad Sázavou, to není jen světoznámý kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo bývalý klášter a zámek s pěkným muzeem. Za prozkoumání určitě stojí i zdejší náměstí s přilehlými uličkami, kde se bude odehrávat naše dnešní hra. Ke Žďáru nad Sázavou neodmyslitelně patří několik významných osobností. Jednou z nich je opat Václav Vejmluva, který zvelebil zdejší klášter a do města pozval skvělého architekta Jana Blažeje Santiniho, budovatele zmíněného kostela na Zelené hoře. Na přelomu 19. a 20. století působil ve městě také podnikatel Vavřín Krčil, který zdokonalil jednu velmi praktickou věc – síťovanou tašku. A při stavbě železnice ve městě nějaký čas pobýval i spisovatel Josef Věromír Pleva, autor Malého Bobše. Která z těchto osobností se do historie Žďáru zapsala nejvýrazněji? No přece ta, ke které povede nejvíc indicií! Menší děti si pak mohou zahrát na stavitele a odhalit, bez čeho žádný správný stavby-vedoucí nemůže být..

čas: 2 hod. / délka trasy: 2 km / počet úkolů: 18

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: vítěz

start: informační centrum
autor výletu: Bert / dotazy: simek.robert@centrum.cz

 
#152 HUMPOLEC
Kde se pivo vaří

 

Jak úryvek ze známé lidové písně praví, mělo by se v Humpolci žít dobře. Zdejší stopovací hru jsme věnovali právě pivovarnictví a vaším úkolem bude odhalit
pivovarský provoz, jednu ze surovin pro výrobu piva a nakonec také tajenku výletu. Sládek v pivovaru šel ochutnat právě dokončenou várku piva a po prvním napití
se zhrozil. Něco je špatně! Pivo nechutnalo, jak by mělo, a proto se rozběhl po jednotlivých provozech, aby zjistil, kde se něco pokazilo. Hurá tedy do ulic Humpolce a odhalte příčinu sládkovy nespokojenosti, ať jsou
škody pro pivovar co nejmenší.

čas: 2 hod. / délka trasy: 2,5 km / počet úkolů: 23

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: šifra

start: informační centrum Humpolec
autor výletu: Olda / dotazy: info@tripper.cz

 
#154 HAVLÍČKŮV BROD
Od Smila po Karla

 

Havlíčkův, dříve Německý a původně Smilův Brod je opravdu bohatý na významné osobnosti, které se zapsaly do jeho historie. Vybrali jsme z nich 15 a přidali hned
8 partnerských měst. A protože zajímavých míst jsme tu našli opravdu nadbytek, přidali jsme vám k luštění ještě tajenku. Pojďte tedy s námi na procházku havlíčko-brodskou historií a seznamte se osobně s místními velikány.

čas: 2 hod. / délka trasy: 3,5 km / počet úkolů: 28

vhodné pro děti: ano

vhodné pro kočárky: ano

vhodné pro vozíčkáře: ano

druh výletu: fantom

start: informační centrum
autor výletu: Olda/ dotazy: info@tripper.cz

 

Oldřich Bubeníček

Radniční 3401, Most 434 01
IČ 49088441

info@tripper.cz

TRIPPER

Kdo hledá, najde.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon